Náchod (dawniej niem. Nachod) – miasto w Czechach, położone w kraju hradeckim, w okresie Náchod, przy granicy polsko-czeskiej. Miasto leży na wysokości 346 m n.p.m., nad rzeką Metuje, lewym dopływem Łaby, na granicy Pogórza Orlickiego i Jestřebích hor.

  • Liczba mieszkańców: 21 197 (30.11.2005.)
  • Powierzchnia: 33,34 km²

Najbliższym miastem po polskiej stronie jest Kudowa-Zdrój. Dawne przejście graniczne Kudowa Słone-Náchod leży na głównej trasie Warszawa-Praga (droga E67).

Założone było w I połowie XIII w. przez rycerza Hrona z rodu Načeradiców. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1254 roku.

Od 1601 do Náchodu należał majątek Słone (pola uprawne, łąki i lasy), który mimo oddzielenia granicą po wojnach śląskich nadal był użytkowany przez miasto. Kres temu stanowi rzeczy położyła II wojna światowa i włączenie terytorium byłego majątku do Polski.

27 czerwca 1866 bitwa pod Nachodem rozpoczęła wojnę austriacko-pruską. W mieście i w okolicy znajdują się liczne pomniki i groby żołnierzy, w tym wielu Polaków walczących po obu stronach.

W 2016 na Rynku Karola zainstalowano dzwonkowy kurant z miniaturą miejscowego zamku na szczycie, umożliwiający dzięki 12 dzwonkom odtwarzanie 25 prostych melodii.

 

POGODA W NACHODZIE:

CzechEnglishPolish